stannah záruka
Stannah logo
Máte akékoľvek otázky? Zavolajte nám ZADARMO Naši preškolení operátori sú tu pre vás 24 hodín denne
0800 162 162

Stručná história spoločnosti Stannah: 150 rokov

150 rokov a viac ako 600 000 stoličkových výťahov nainštalovaných na celom svete. Spokojných zákazníkov spoločnosti Stannah je viac ako pri akejkoľvek inej značke.

Doteraz ste mohli počuť, že rodinný podnik Stannah bol založený v Londýne pánom Josephom Stannahom v roku 1867. Avšak zopár ľudí pozná zaujímavý príbeh, ako firma Stannah vyrástla a zmenila sa počas 150 rokov už od svojho počiatku. Pridajte sa k nám a obzrime sa späť!

Stručná história spoločnosti Stannah: 150 rokov

Začiatok

Stannah je rodinná firma založená takmer pred 150 rokmi

Joseph Stannah bol synom Samuela Stannaha, obchodníka s plátnom vo Worcestri (ten pôvodný, nachádzajúci sa v Západnom Anglicku). Vynikajúci inžinier Joseph začal podnikanie rodiny Stannah v Southwarku, Londýn, kde poskytoval žeriavy a zdvíhacie zariadenia na vykladanie nákladu v prístave. Počas svojej kariéry sa chytil množstva projektov a nahromadil mnoho patentov. Medzi jeho návrhmi žeriavov a zdvíhacích zariadení sú výkresy upchávok pre lokomotívy, pákové čerpadlá a existuje dokonca informácia, že navrhol auto (hoci o tom nevieme nájsť žiaden spoľahlivý dôkaz). Máme tiež niekoľko zmienok o tom, že podnikanie sa začalo už v roku 1828, ale bohužiaľ opäť o tom nemáme v súčasnosti žiaden konkrétny dôkaz. Avšak určite vieme, že Joseph vedel niečo o tom, ako si vytvoriť obraz na verejnosti a bol pravidelným prispievateľom do publikácie ‘The Engineer’ (preklad: „Technik“), písal listy a zverejňoval informácie o svojich patentovaných zariadeniach.

Druhá generácia

Josephov syn Albert prevzal obchod približne na prelome 20. storočia, kde sa v tom čase podnikanie začalo členiť na zdvíhacie zariadenia pre osoby a pre tovar. Pracovalo sa aj na určitých zdvihákoch pre automobily. Joseph a Albert pokračovali v propagácii svojich výrobkov a zverejnili množstvo reklám v stavebných katalógoch v predvojnovom období.

Opätovné vybudovanie podniku

Ďalší v rade bol Leslie Stannah, známy tiež ako Pop, otec Briana a Alana a starý otec Jona, Patricka, Nicka, Alastaira a Helen. Narodil sa v roku 1901 Albertovi Stannahovi a jeho žene Edith. Pop bol originálna osobnosť. Na jednej strane bol známy svojou disciplínou, napriek tomu bol mužom skutočnej starostlivosti a láskavosti, keď išlo o jeho zamestnancov. Bol to Pop, kto od nuly zásadne prebudoval podnik Stannah po ničivej druhej svetovej vojne.

Ako mladý muž bol Pop vášnivý motocyklový nadšenec. Kultová britská motocyklová firma Ariel ho mala ako súťažného jazdca a keď pre nich jazdil, vyhral mnoho súťaží. Pop sa nepridal k rodinnému podnikaniu hneď po skončení školy, ale išiel pracovať pre iné spoločnosti vyrábajúce zdvíhacie zariadenia, aby získal skúsenosti. V skutočnosti ešte stále nevstúpil do rodinnej firmy ani v čase, keď vypukla vojna v roku 1939. Namiesto toho sa pridal ku Kráľovskému námorníctvu.

Po chvályhodnej službe v Kráľovskom námorníctve sa Pop vrátil do Londýna a do ruín fabriky Stannah, ktorá bola zasiahnutá bombou. V tom čase mal jeho otec AJ 77 rokov a podnik prestal obchodovať. So svojim oblekom pre vyslúžilých vojakov, 300 librami a rumovisku po bombardovaní, kde kedysi stála fabrika, sa Leslie Stannah pustil do opätovného budovania podniku. S neuveriteľnou rozhodnosťou Pop začal v malom a zväčšoval obchod, pričom si vyrábal tak veľa súčiastok pre svoje výťahy, ako to len bolo možné. V 50tych rokoch mal podnik pevné základy a Popovi synovia, Brian a Alan, sa zaúčali v priemysle, pripravení na svoj budúci vstup do podnikania. Pop odišiel z firmy na dôchodok v 60tych rokoch a umrel vo veku 77 rokov v roku 1979.

Druhá reformácia

Tieto pevné základy podniku začali vykazovať trhliny, keď Brian Stannah vstúpil do firmy v roku 1958 a v roku 1961 fabriku navštevovali súdni správcovia majetku. So skutočným odhodlaním sa Brian dal do reštrukturalizácie podniku a vytvoril základ na stabilnejších príjmoch zo servisných zmlúv, čo poskytovalo rezervu pre nestálejšie zdroje a vyhovovalo obchodovaniu.

Zatiaľčo Brian riadil obchodné záležitosti, Alan Stannah dohliadal na technickú časť všetkého. Alan pochopil, že aby mali úspech, podnik musí zefektívniť výrobu a zamerať sa na štandardizáciu produktov. To by znížilo náklady, umožnilo nakupovať niektoré súčiastky externe a poskytlo kratšie dodacie lehoty, a na druhej strane umožnilo špecializovanú výrobu tam, kde by sa to vyžadovalo. Alanova práca vyústila do spustenia Maxilift v 60tych rokoch, kde sa predstavil produktový rad, ktorý bol jadrom úspechu obchodovania s výťahmi.

Skoré 70te roky boli ťažkou dobou pre všetkých, s výraznou recesiou a ropnou krízou, čo viedlo k trojdňovému pracovnému týždňu. Brian a Alan boli vždy otvorení novým príležitostiam na rozvoj podnikania, ale jedna veľmi úspešná obmena, naša sekcia Microlifts, sa takmer neuskutočnila. V tom čase bratia považovali servis výťahov skôr za náročný a keď dostali list propagujúci produkt, ktorý je možné nainštalovať za jeden deň, skôr zamietavo ho hodili do koša. Neskôr v ten deň, keď sa nad tým Alan lepšie zamyslel, vytiahol list od Daldoss z koša a spravil prvý krok k dlhému a prospešnému vzťahu. Dodnes je spoločnosť Stannah jediným distribútorom mikrovýťahov Daldoss v Spojenom kráľovstve a naša divízia mikrovýťahov Microlifts sa naďalej teší zo slušného úspechu.

Podnik v tom čase tiež predával isté množstvo domácich výťahov, ale bohužiaľ tento produkt pre mnoho domácností nebol vhodný. Brian však stále dostával požiadavky od majiteľov domov, ktorí hľadali riešenie, ako sa dostať hore po schodoch. Bol rozhodnutý nájsť spôsob, ako dať svojim zákazníkom to, čo chceli a prežiť recesiu, a tak vycestoval do Holandska navštíviť spoločnosť na stoličkové výťahy s názvom Jan Harmer, s cieľom dozvedieť sa viac o ich produktoch. Brian skončil tak, že odchádzal s niečím viac ako plánoval, pretože od spoločnosti kúpil projektové riešenia.

Po svojom návrate Brian s bratom Alanom spolu vyrobili prototyp ich prvého stoličkového výťahu Stannah. Zo svojho londýnskeho sídla dvaja bratia a niekoľko kolegov v roku 1975 začali vyrábať stoličkové výťahy a do decembra z nich predali 66 kusov. Výroba bola zložitá a v prvých dňoch to vyzeralo, že budú musieť vyberať stoličkové výťahy kvôli opravám tak rýchlo, ako ich namontovali. Brian a Alan však zotrvali a vylepšovali dizajn produktu a technológiu výroby, aby dodávali spoľahlivejší produkt. Výroba stoličkových výťahov sa rýchlo presunula do Andoveru, kde už Brian a Alan stavali novú fabriku, ktorá mala zastrešiť ich rastúci obchod s výťahmi a kde prekvitala počas posledných 40 rokov. Dnes má spoločnosť Stannah vyrobených viac ako 600 000 kusov stoličkových výťahov.

Stoličkový výťah bol v 70tych rokoch celkom nový koncept. Následne sa firma Stannah nesnažila len predávať nový produkt, ale ponúkala tiež pokrokovú alternatívu ku klasickému bývaniu na dôchodku. V tlačených reklamných materiáloch bol tento produkt propagovaný profesorom Heinzom Wolffom a doktorom Christianom Barnardom, uznávanými priekopníkmi v oblasti prác meniacich život vo vede a medicíne.

Rast bol počas 70tych rokov ustálený. Ako rástol predaj, schopnosť poskytovať popredajný servis všetkým svojim zákazníkom podnietila vznik dnešnej podnikovej servisnej siete. Začiatky boli v Manchesteri, Birminghame a Londýne, spolu s nárastom výroby, aby sa dokázal poskytovať kvalitný popredajný servis. Zatiaľ čo hlavný výrobný závod bol v Andoveri, druhé stredisko na výrobu vodiacich koľajníc bolo založené v Dunstone, Newcastle v 80tych rokoch. Tu spoločnosť Stannah kúpila R J Shaw and Company a zistila, že zručnosti a skúsenosti na severovýchode boli neoceniteľné pre ďalší plán rastu.

V roku 1979 sa uskutočnil prvý export do Nemecka, pre firmu Lifta, ktorá je stále jediným distribútorom spoločnosti Stannah v tejto krajine. Dnes sa naše stoličkové výťahy predávajú vo viac ako 40 krajinách, prostredníctvom viac ako 30 distribútorov a 9 pobočiek s plným vlastníctvom.

História Stannah Slovensko

História Stannah Slovensko

Stannah s.r.o. bola založená v Marci 2003, keď jeden zamestnanec (Mark West) spoločnosti Stannah Stairlifts Veľká Británia, ktorý pracoval vtedy ako obchodný zástupca pre južný región Anglicka, zistil pri jeho niekoľkých návštevách Slovenska s jeho Slovenskou manželkou Zuzanou, že na Slovenskom trhu chýba vhodný produkt vo forme schodištového výťahu dostupný pre ľudí na Slovensku.

Mark a Zuzana West sa presťahovali z Anglicka na Slovensko v Januáry 2003 do rodného mesta Zuzany do Žiliny, aby „položili základový kameň“ na otvorenie spoločnosti, ktorá bola oficiálne založená 23.03.2003.

Na začiatku manželia predávali, inštalovali aj servisovali celú radu stoličkových výťahov sami z ich sídla v Žiline, ale po krátkom čase bolo zrejme, že pre značný záujem o svetovo najpredávanejší stoličkový výťah to nebudu naďalej zvládať sami, a preto čoskoro zamestnali  ich prvého zamestnanca, ktorý mal na starosti všetky technické veci spoločnosti. Momentálne Stannah s.r.o. zamestnáva 11 zamestnancov.

Predaj stoličkových výťahov sa z roka na rok zlepšoval a teraz máme za sebou úspešných 2500 inštalácii stoličkových výťahov Stannah v celom regióne.

V roku 2007 sme úspešne otvorili výrobný závod v Brne, kde sa vyrábajú komplexné točité a lomené vodiace koľajnice pre náš model Stannah 260, odkiaľ sa tieto produkty dodávajú do celej Európy.

My sme boli aj priekopníci 5-ročnej záruky a bezplatného servisovania počas záručnej doby pre všetky naše nové produkty, a to umožnilo veľa našim zákazníkom objednať s extra sebavedomím v náš svetovo vedúci produkt.

Naša snaha je jednoduchá – ponúkať ten najlepší stoličkový výťah, ktorý je k dispozícii na svete aj pre našich klientov na Slovensku a spolu s ním aj výnimočný zákaznícky servis a zatiaľ sa nám to darí dosahovať.

 

Pokračuje piata generácia

Dnes pokračuje v prevádzkovaní obchodu päť členov piatej generácie - Jon, Patrick, Nick, Alastair a Helen.

V súčasnosti celosvetový obchod predáva osobné plošiny a mikrovýťahy, eskalátory, pohyblivé chodníky a stoličkové výťahy, spolu s poskytovaním údržby a opráv pre všetky prevedenia a modely výťahov a stoličkových výťahov. Brian a Alan sa stále veľmi aktívne zapájajú do obchodovania ako spolupredsedovia, ale v neskorých 80tych rokoch už odovzdali vedenie každodenných činností. Dnes pokračuje v prevádzkovaní obchodu päť členov piatej generácie – Jon, Patrick, Nick, Alastair a Helen, zachovávajúc tak rodinné tradície a mravy. Cez mnohé vzostupy a pády, a napriek výzvam v minulom storočí spoločnosť Stannah pokračuje v činnosti ako hrdý rodinný podnik, zameraný na kvalitnú výrobu a osobný servis.